وبلاگ

چگونه خانواده‌ی خود را عاشق کتاب خواندن کنیم؟

ایجاد عادت‌های خوب در خانواده، نیاز به آموزش دارد. کتابخوانی یکی از این عادت‌‌های خوبی است که علاوه بر لذت بردن از خواندن، می‌تواند اعضای خانواده‌ را به هم نزدیک کند. برای یافتن راه‌های تشویق فرزندان‌ به مطالعه، اول باید در مورد فایده‌ی کتاب با آن‌ها صحبت کنیم. لازم است به فرزندان‌مان نشان دهیم کتاب و کتابخوانی می‌تواند حتی از بازی‌های ویدیویی سرگرم کننده‌تر باشد.

خواندن را بخشی از زندگی کنید

بخوانید تا بخوابید

سعی کنید قبل از خواب کتاب بخوانید. این یک راه خوب برای پایان دادن به روز است و راهی موثر برای آرامش قبل از خواب. اگر به این کار ‌عادت کنید برای شما و خانواده‌ی‌تان لذت‌بخش خواهد بود.

بخوانید تا آرام شوید

برنامه‌ی روزانه‌ی منظمی برای کتاب خواندن تهیه کنید. هر روز یک ربع، نیم ساعت یا یک ساعت را به خواندن گروهی اختصاص دهید. تکرار و یکنواختی روزها، ارتباط افراد خانواده را سرد می‌کند. کتاب خواندن یکی از راه‌هایی است که می‌تواند ما را از این روزمرگی نجات ‌دهد و روابط‌مان را صمیمی‌تر کند.

در سفرها کتاب بخوانید

چه در هواپیما باشید، چه در قطار باشید، چه در اتوبوس در جاده باشید و چه در زمستانی سرد روی کاناپه‌های گرم و نرم درزا کشیده باشید، ‌جادوی کتاب‌ها شما را به سرزمین دیگری می‌برد. سفرها جان می‌دهند برای خواندن یک داستان یا روایت کوتاه و زیبا.

همه‌جا همراهتان کتاب داشته باشید

علاوه بر اسباب‌بازی‌های سرگرم کننده، چند کتابِ جدید و هیجان‌انگیز در کیفِ بچه‌ها بگذارید. اگر حمل کتاب‌ها سخت و سنگین است می‌توانید از کتاب‌های الکترونیکی و کتاب‌های صوتی کمک بگیرید.

محلی برای کتاب خواندن تعیین کنید

گوشه‌ای از خانه با تعدادی بالش و وسایل راحتی همراه با چند کتاب برای فرزندتان تدارک ببینید. کودکان عاشق چنین مکان‌هایی در خانه هستند. در این مکان با او به کتاب‌خوانی مشغول شوید. با کمک هم آن‌جا را به محلی تبدیل کنید که صرفاً برای مطالعه و کتابخوانی استفاده می‌شود. این‌گونه مکان‌ها به شما کمک می‌کنند تا کتابی را که در حال خواندن هستید بهتر درک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *